TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ziemia Kłodzka – Informacje o regionie


Ziemia Kłodzka, to wyjątkowy zakątek Polski. Jej rozliczne walory zachęcają zarówno do krótkich, weekendowych wypadów, jak i dłuższego wypoczynku na łonie natury, połączonego z odnową biologiczną.

Dzieje miast regionu pełne są tajemnic i fascynujących historii, sięgających nawet czasów antycznych. Warto wiedzieć, że niegdyś przebiegał tędy bursztynowy szlak, a na torfowisku pod Zieleńcem nie jeden amator przygód poszukiwał śladów bursztynowej komnaty. Ziemia Kłodzka, jak każdy region przygraniczny, była też areną sporów pomiędzy sąsiadami. Ścierały się tu losy Czechów, Austriaków i Prusów, a swego czasu przemaszerowały tędy wojska napoleońskie.

W tyglu kulturowym wymieszały się tradycje mieszkańców tych ziem: Niemców, Czechów, Polaków, Austriaków i Żydów. Dzięki nim region pełen jest cennych pamiątek z dawnych lat ? niektóre, to perełki na skalę światową. Do najciekawszych zabytków Ziemi Kłodzkiej należą: Twierdza Kłodzka z XVII wieku, Młyn Papierniczy w Dusznikach z tego samego okresu, Kaplica Czaszek w Kudowie - Czermnej, barokowe i renesansowe kamieniczki w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku Zdroju oraz nazywana polską Jerozolimą Bazylika w Wambierzycach.

Ziemia Kłodzka to również liczne osobliwości natury, jakich na próżno szukać w innych zakątkach kraju. Warto odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych z wyjątkowymi formami skalnymi, rozsianymi na terenie Kudowy oraz Radkowa, torfowisko pod Zieleńcem, gdzie podziwiać można typowo syberyjską roślinność oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie koło Stronia Śląskiego.

Na uwagę zasługują również nowe atrakcje regionu oddane we władanie turystów: kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie, kopalnia złota w Złotym Stoku, czy pełna tajemnic nieczynna kopalnia uranu w Masywie Śnieżnika. Wart zobaczenia jest też piękny Ogród Japoński w Jarkowie koło Lewina.

Ziemia Kłodzka to również największe w Polsce skupisko uzdrowisk bogatych w lecznicze wody mineralne (gł. szczawy). Polanica, Kudowa, Duszniki, Długopole oraz najstarsze uzdrowisko w Polsce - Lądek, od lat przyciągają kuracjuszy z Polski i zagranicy.
W kurortach Ziemi Kłodzkiej leczy się m.in. schorzenia pulmonologiczne, reumatologiczne, neurologiczne, gastrologiczne, kardiologiczne oraz ginekologiczne. Tradycyjne formy lecznictwa uzdrowiskowego wsparte zostały w ostatnich latach ofertą licznych ośrodków SPA. Można w nich rozkoszować się wymyślnymi zabiegami upiększającymi, połączonymi z odnową biologiczną.

Miłośnicy pieszych wędrówek odnajdą na Ziemi Kłodzkiej prawdziwy raj. Setki kilometrów szlaków turystycznych pozwalają delektować się bliskością przyrody oraz wyjątkowymi widokami. Rowerzyści także będą mieli wiele powodów do zadowolenia. Ziemia Kłodzka to wymarzone miejsce dla amatorów dwóch kółek. Ale uwaga! Trzeba mierzyć siły na zamiary i dobrze zapoznać się z trasą, jaką zamierzamy pokonać (szczególnie istotne będą tu przewyższenia).

Ziemia Kłodzka ceniona jest przez narciarzy, snowboarderów i biathlonistów. Najbardziej znanymi stacjami narciarskimi regionu są: Zieleniec oraz Czarna Góra. Jamrozowa Polana oraz Park Narodowy Gór Stołowych dysponują trasami do narciarstwa biegowego.

Ziemia Kłodzka tętni życiem przez cały rok, choć najwięcej dużych przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych organizowanych jest tu latem. Perłę w koronie regionalnego kalendarza imprez stanowi Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach - najstarszy festiwal pianistyczny na świecie. W przyszłym roku odbędzie się już 70. edycja tego wielkiego święta muzyki poważnej. Szeroki wachlarz wydarzeń przygotowano dla miłośników kina. Na Ziemi Kłodzkiej nie brakuje też ważnych imprez sportowych, tj. Rajd Dolnośląski, samochodowe wyścigi górskie, supermaraton kolarski Klasyk Kłodzki, liczne zawody downhillowe, czy zimowe zawody jak Memoriał im. Bronisława Haczkiewicza.

Zapraszamy na Ziemię Kłodzką


Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa

25 czerwca 2024
Imieniny obchodzą:
Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej