TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ziemia Kłodzka - Turystyka piesza - wspinaczka


Dla tych, którzy chodzenie po górskich szlakach uważają za monotonne mamy inną propozycję. Wspinaczka skałkowa, to sport wymagający umiejętności, siły oraz zaufania do współtowarzyszy. Na Ziemi Kłodzkiej nie brakuje miejsc wymarzonych dla osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Tym, którzy chcą zacząć potrzebne będą: lina, uprząż, specjalne buty oraz solidna dawka dobrych chęci.

Póki pogoda dopisuje, po co szukać przygody na sztucznych ściankach? Na Ziemi Kłodzkiej na zdobycie czekają liczne skały z piaskowca, wapienia, zlepieńca, czy granitu.
Uprawiać wspinaczkę może w zasadzie każdy. Kto jednak po raz pierwszy próbuje swoich sił w tym sporcie powinien skorzystać z usług profesjonalnych szkół wspinaczkowych. Na Ziemi Kłodzkiej można je znaleźć w Kudowie oraz w Lądku.
Podstawowy sprzęt amatora wspinaczki to: uprząż, lina, przyrząd asekuracyjny, kilka karabinków i ekspresów oraz specjalne buty, z wąską cholewką i "łysą" podeszwą. Taki ekwipunek możemy skompletować za około 900 zł.

Na Ziemi Kłodzkiej dostępnych jest sporo szlaków wspinaczkowych. Najwięcej z nich znajduje się na obszarze Gór Stołowych po czeskiej stronie Szczelińca Wielkiego. Po polskiej stronie, na wytyczonych przez Park Narodowy Gór Stołowych trasach powspinamy się: na Szczelińcu Wielkim, Narożniku, Kopie Śmierci, Pod Starym Biwakiem, Filarach Skalnych, Białych Ścianach oraz Radkowskich Basztach (mapka rejonów wspinaczkowych dostępna jest na stronie internetowej www.pngs.pulsar.net.pl w zakładce Turystyka/Wspinaczka). Za dzień spędzony na wspinaczkowym szlaku Parku Narodowego zapłacimy 10 zł.

W Szczytnej, w Masywie Szczytnika, powsipnamy się za darmo. Jest tam kilka łatwych tras, nadających się przede wszystkim dla początkujących. Także rejon Lądka obfituje w wiele ciekawych miejsc wspinaczkowych. W gnejsowych skałach na wzgórzu Trojak oraz Stołowych Skałach koło wsi Stójków wyznaczono ok. 80 dróg wspinaczkowych.

Wspinaczkę można też uprawiać w pobliżu Starego Gierałtowa w Górach Bialskich (Trzy Siostry na północnym stoku Łysicy). Z kolei po czeskiej stronie Gór Stołowych na wspinaczy czeka raj w postaci Adršpašskoteplickych skál. Byle do góry!Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa

< powrót

26 lutego 2024
Imieniny obchodzą:
Mirosław, Aleksander, Bogumił, Bogumiła, Ewelina

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej