TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Kladsko – Informace o regionu


Kladsko patří k výjimečným zákoutím Polska. Jeho rozmanité půvaby přímo lákají ke krátkým, víkendovým návštěvám stejně jako k delšímu odpočinku v lůně přírody spojeného s regenerací těla.Dějiny měst tohoto regionu mají svá tajemství a fascinující historii, která sahá dokonce do antických dob. Za pozornost stojí informace, že zde kdysi vedla jantarová stezka a na rašeliništi u Zieleńce řada dobrodruhů hledala jantarovou komnatu. Kladsko jako každá příhraniční oblast byla rovněž místem sousedských sporů. Střetávaly se zde osudy Čechů, Rakušanů a Prusů a svého času tudy dokonce táhla napoleonská vojska. V kulturním tyglíku se smísily tradice obyvatelů zdejšího území: Němců, Čechů, Poláků, Rakušanů a Židů. Díky nim se v regionu nacházejí vzácné památky z dávných časů a některé patří k perlám světového měřítka. K nejzajímavějším pamětihodnostem Kladska patří: Kladská pevnost (Twierdza Kłodzka) ze 17.století, Papírenský mlýn (Młyn Papierniczy) v Dusznikach ze stejného období, Kaple lebek (Kaplica Czaszek) v Kudowě - Czermné, barokní a renesanční domy v Bystrzyci Kłodzké a Lądku Zdroju a Bazilika ve Wambeřicích (Wambierzyce) zvaná polský Jeruzalém.Kladsko je rovněž známé četnými přírodními zajímavostmi, se kterými se v jinde v Polsku nesetkáme. Za návštěvu rozhodně stojí Národní park Stolových hor (Park Narodowy Gór Stołowych) s výjimečnými skalními formami rozesetými na území Kudowy a Radkowa, rašeliniště u Zieleńce, kde mohou návštěvníci obdivovat typicky sibiřskou flóru, a Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedzia) v Kletně u Stronia Śląského. Za pozornost rovněž stojí nové zajímavosti regionu, které byly pro turisty zpřístupněny: černouhelný důl v Nowé Rudě, zlatý důl ve Złotém Stoku anebo tajemstvím opředený, uzavřený uranový důl v masívu Sněžníku. Návštěvu si také zaslouží krásná Japonská zahrada (Ogród Japoński) v Jarkowě u Lewina.V Kladsku se rovněž vyskytuje největší počet lázeňských středisek v Polsku nabízejících léčivé minerální prameny. Polanica, Kudowa, Duszniki, Długopole a nejstarší polské lázně - Lądek, to jsou místa, která jsou již mnoho let oblíbeným cílem lázeňských hostů nejen z Polska, ale i ze zahraničí.


V lázeňských střediscích v Kladsku se léčí např. plicní, revmatologické, neurologické, gastrologické, kardiologické a gynekologické choroby. Tradiční formy lázeňské léčby byly v posledních letech doplněny a obohaceny o nabídku mnoha wellness zařízení. Tato centra nabízejí nejrozmanitější zkrášlující a regenerační procedury.Pro milovníky chůze bude Kladsko opravdovým rájem. Stovky kilometrů turistických stezek umožňují kochat se okolní přírodou a úžasnými pohledy do krajiny. Také cyklisté budou mít řadu důvodů ke spokojenosti. Kladsko je přímo vysněným místem všech příznivců dvou kol. Ale pozor! Je důležité realisticky zvážit své fyzické možnosti a dobře se seznámit s plánovanou trasou (a brát ohled na převýšení terénu).Kladsko je také oblast oblíbená mezi lyžaři, snowboardisty a biatlonisty. Nejznámějšími zdejšími lyžařskými středisky jsou: Zieleniec a Czarna Góra. Jamrozowa Polana a Národní park Stolových hor (Park Narodowy Gór Stołowych) zase mají všechny předpoklady pro běžecké lyžování. Život v Kladsku pulsuje po celý rok, ale nejvíce kulturních a zábavných akcí se zde uskutečňuje v létě. Pověstnou třešničkou na dortě regionálního kalendáře akcí je Mezinárodní chopinovský festival (Międzynarodowy Festiwal Chopinowski) v Dusznikách – který je nejstarším klavírním festivalem na světě. V příštím roce se bude konat již 65. výročí velkého světa vážné hudby. Široká nabídka je připravena i pro milovníky kina. V Kladsku také není nouze o významné sportovní akce např. Dolnoslezský rejd (Rajd Dolnośląski), automobilové závody do vrchu, cyklistický supermaraton Klasyk Kłodzki, řada downhillových závodů nebo zimní závody např. Memoriál Bronisława Haczkiewicza.Srdečně Vás zveme k návštěvě Kladska


Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa

7 grudnia 2023
Imieniny obchodzą:
Marcin, Ambroży, Teodor, Agata, Dalia, Sobiesława

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej